تایپوگرافی چه تاثیری در طراحی سایت دارد ؟

نویسنده :

ضحی بنام

۹۶/۱۱/۰۷

۱۰:۳۹

 

تایپوگرافی در  طراحی سایت همانند دست خط برای یک نفر است . وجود تایپوگرافی مناسب برای  طراحی سایت میتواند خوانایی متن ها را بالا ببرد . در این مقاله به تاثیر شگرف تایپوگرافی در  طراحی سایت صحبت میکنیم.

تایپو گرافی در  طراحی سایت چیست؟

ساده است اما بایست این را گفت که تایپوگرافی جایی است که هنر متن و نوشته ها آشکار می شود. این قضیه به طرز قرارگیری حروف باز می گردد و در اواسط قرن 15 از هنگامی که حروف متحرک اختراع شدند، به وجود آمد. تایپوگرافی یک ابزاری است که قادر هستید به وسیله آن ویژگی و سبک خاصی را به متن سایت تان بدهید.

هنگامی که کاربران وارد صفحه اول فروشگاه شما می شوند، به طور کلی به همه صفحه نگاه می اندازند. آن ها نحوه نمایش دادن اطلاعات در سایت، نحوه به نظر آمدن متن ها، سایز حروف، سایز خط ها و غیره را مرور می نمایند. در نهایت، کاربر طراحی سایت به صورت ناخودآگاه با خود تصمیم می گیرند که این سایت و طراحی آن قادر است مشکل و نیاز او را رفع نماید یا خیر. همگی این موردهای تنها در عرض چند ثانیه بیشتر روی نمی دهد. همه ما این قضییه را در سایت های خود تجربه کرده ایم.

درک تایپوگرافی در این جا به کمک شما می آید. تایپوگرافی ابزاری است که خواندن و درک نمودن اطلاعات موجود در طراحی سایت را برای کاربران تان آسان تر می نماید.

 

مولفه های کلیدی در تایپوگرافی  طراحی سایت 
اجزای مختلفی هست که قادر است هنر تایپوگرافی را تشکیل دهد. بیایید اجزای اساسی و مبنا در تایپوگرافی را ارزیابی کنیم:

1.طرح و سبک حروف- سبک حروف، به منظور فونت نیست. این مورد به گروهی از کاراکترها، حروف و اعداد باز می گردد که طراحی یکسانی دارند. برای مثال GARAMOND، TIMES و ARIAL مدلی از سبک حروف هستند، نه فونت. این قضییه به سادگی خطای گرفته می شود.

2.فونت- به نوعی از یک سبک حروف با عرض، ارتفاع و وزن خاصی، فونت می گویند. برای مثال، GEORGIA یک سبک حروف است؛ GEORGIA 9PT و برجسته یا پررنگ، یک نوع فونت است. افراد فونت را یک مکانیسم و سبک حروف را یک نوع هنر در مموضوع تایپوگرافی می دانند.

3.طول خط- به فضایی گفته می شود که به وسیله متنی اشغال شده است که از حاشیه سمت چپ تا سمت راست یک خط قرار گرفته است.

4.ارتفاع- فضای بین خطوط یک متن.

5.تنطیم فاصله- فضای خالی مابین کاراکترها و یا حروف. خیلی از فونت ها دارای میزان فاصله بین حروف استانداردی هستند که سبب می شود تا حروف و یا به طور کلی کلمات به نظر طبیعی بیاید.

6.نظارت بر فاصله- به منزله فاصله بین حروف نیز در نظر گرفته می شود و برای یکنواخت نمودن فاصله های میان کاراکترها به کار می رود. این مورد قادر است روی فشردگی کاراکترها و حروف در در متن اثر بگذارد.

 

به چه دلیلی تایپوگرافی در  طراحی سایت  شما اهمیت دارد؟
اگر متن موجود در طراحی وب سایت شما برای خواندن دشوار باشد، آن هم تنها به این خاطر که حروف خیلی نزدیک به یکدیگر هستند، یا سایز حروف کوچک هستند، یا کلمات به هم چسبیده است، به گونه ای که مخاطبان سایت نتوانند کلمات را از هم تشخیص دهند، کاربران طراحی سایت تان احتمال دارد یکی از دو مورد زیر را انجام دهند:

احتمال دارد که  طراحی سایت  شما را ترک نمایند، که سبب می شود که میزان کاربران طراحی سایت تان کاهش یابد و یا هم چنان با متن درگیر می گردند و در آخر هم به هیچ نتیجه ای نمی رسند، به این خاطر که خیلی متن خسته نماینده ای است. بعد، در این شرایط کاربران از متن سایت شما چیز به ذهن خود نمی سپارد، تنها به یاد زحمتی می افتد که در هنگام خواندن متن سایت تان متحمل شده است.

تایپوگرافی در  طراحی سایت  ها خیلی ضروری است، به این خاطر که روند درک و فهم اطلاعات موجود در طراحی سایت را برای مخاطبان و کاربران تان ساده و بی زحمت می سازد. یک تایپوگرافی که دارای فرمت و طراحی خوبی است، سبب می شود تا فوکوس مخاطبان روی مطالب و معانی آن باشد، نه روی به چه نحوی خواندن آن.
برای اینکه در زمینه ایجاد نمای دیداری جذاب برای حروف و کلمات و یا به طور کلی متن ها در طراحی سایت مهارت کسب کنیم، بایست نخست درک کنیم که افراد به چه نحوی اطلاعات را در ذهن خود سازمان دهی و درک می نمایند و قواعد گشتالت در این زمینه قادر است به خوبی همه چیز را شرح دهد.

ما دوست داریم تا هر چیزی را در ذهن خود سامان دهی کنیم. این عادت در روح و روان انسان ها ریشه دوانده است. تئوری گشتالت اظهار می دارد که انسان ها مولفه های دیداری را بر پایه 5 مورد زیر در ذهن و یاد خود سامان دهی و مرتب می نمایند:

1.شباهت.
2.ادامه دارا بودن و یا تداوم شکل ها.
3.مجاروت و نزدیک اشیاء به هم.
4.تکمیل نمودن شکل اشیاء در ذهن خود.
5.شکل و چارچوب.

هنگامی که متنی را در طراحی سایت خود سازمان دهی و مرتب می نمایید، هدف شما بایست این باشد که روند پردازش این اطلاعات برای کاربران ساده چگونه است. شما بایست دریابید که کدام قسمت های طراحی سایت در معرض توجه بیشتری از کاربران قرار می گیرد.

 نیاز به طراحی سایت دارید ؟ قبل از آن با شماره تلفن های بالای سایت تماس بگیرید و یا با مراجعه به صفحه تماس با ما شرکت درخواست مشاوره کنید . همچنین با رفتن به صفحه ثبت سفارش میتوانید سفارش خود را ثبت کرده تامشاورین سارین وب با شما تماس بگیرند . طراحی سایت ، سئو و بهینه سازی سایت خود را با سارین وب تجربه کنید .

دیدگاه ها

برای این نوشته تا کنون دیدگاهی ثبت نشده