تفاوت وبلاگ و وبسایت در چیست ؟ چرا باید طراحی سایت داشته باشیم ؟

نویسنده :

ضحی بنام

۹۶/۰۷/۱۷

۰۹:۴۴

شاید سوال بدیهی باشد ! اما ممکن است برای همه پیش بیاید ؟ فرق وبلاگ با سایت چیست ؟ تفاوت وبلاگ با طراحی سایت چیست ؟ چرا باید سایت داشته باشیم ؟ چرا باید وبلاگ داشته باشیم ؟ در این مقاله به تمامی این سوالات جواب درست میدهیم ! پس ما را تا پایان همراهی کنید .

وبلاگ یک صفحه اینترنتی تحت وب است که توسط یک فرد یا گروهی به روز رسانی می شود ، وبلاگ سايتي اينترتني است كه توسط مردم معمولي مثل من و شما راه اندازي مي شود . آنها ، داستان ، شعر ، قطعه هاي ادبي ، عكس و يا مطالبي شبيه ساير وب سايت ها را به وبلاگ خودشان پست مي كنند.

شايد ساده‌ترين توصيف از وبلاگ همان يادداشتهاي روي وب باشد. به عبارت ديگر وبلاگ يك دفترچه يادداشت براي شماست تا شما اطلاعات، نظرات، خاطرات، حرف دل،و هر نوع مطالب ديگر را روي آن نوشته و با ديگر كاربران به اشتراك بگذاريد.

عاملي که باعث محبوبيت و رشد سريع پديده وبلاگ در ميان کاربران اينترنت شده است، راحتي استفاده از اين ابزار مي باشد. با استفاده از سيستم هاي موجود وبلاگ، بدون نياز به صرف وقت و هزينه براي طراحي کامل يک سايت اختصاصي، تنها با پر کردن چند فرم تحت وب مي توانيد شروع به نوشتن مطلب در قالب يک ســايت اختصاصي کنيد.

تفاوت وبلاگ و وب سایت چیست ؟ چرا باید طراحی سایت داشته باشیم ؟

وبلاگ با وب سایت تفاوت ندارد بلکه بهتر است بگوییم وبلاگ وب سایتی است که دارای خصیصه های خاصی از جمله نوع نگارش ؛ نوع نگاه نویسنده ؛ طریقه به روز رسانی ؛ مدیریت محتوا و .... که آن را از دیگر وب سایتها جدا می سازد . اما در طراحی سایت ، صفرتاصد سایت دردستان شماست و میتوانید تمامی تغییراتی را که میخواهید در آن اعمال کنید .

وبلاگ از نگاه فنی

وبلاگ در اصل وب سایتی است که دارای نرم افزارهای مدیریت محتوا خاص هستند که به کاربران اجازه می دهد با داشتن کمترین دانش در زمینه علوم فن آوری اطلاعات و تنها با یادگیری مبانی اینترنت و ... به صورت ساده و سریع نوشته های خودرا منتشر سازد

وبلاگها از لحاظ سرور

وبلاگهای با سرور عمومی: این وبلاگها برروی سایتهای ارایه دهنده سرویسهای عمومی راه اندازی و راهبری می شوند مانند میهن بلاگ و بلاگفا ، پرشین بلاگ و .....این سرویسها از لحاظ مدیریت نیز برخی به صورت رایگان فضا ارایه می شود و برخی به با هزینه اندک به ارایه سرویس می پردازند

وبلاگ از لحاظ نرم افزار مدیریت محتوا

نرم افزار مدیریت محتوا به نرم افزاری گفته می شود که برروی اینترنت و برروی وب سایت یا وبلاگ قرار می گیرد و وظیفه انجام مدیریت محتوا از قبیل به روزرسانی ؛ دریافت نظرات ؛ لینکها؛ ویرایش و ... و تمام امور مربوط به مدیریت سایت را انجام میدهند

وبلاگها با سرویس مدیریت محتوا : برخی از وبلاگها به خصوص وبلاگهای عمومی دارای سرویس محتوا هستند به گونه ای که سرویس دهنده با ایجاد یک نرم افزار مدیریت محتوا کار به روزرسانی و مدیریت وبلاگ را بدون دانش فن آوری اطلاعات برای کاربران فراهم می آورد

وبلاگها بدون سرویس مدیریت محتوا : برخی از وبلاگها اختصاصی تنها فضا هاست را در اختیار مدیر وبلاگ قرار می دهندمدیر وبلاگ مجبور به تهیه و نصب نرم افزار مدیریت محتوا و یا ایجاد صفحات استاتیک و ثابت دروبلاگ خویش است

خصوصیات عمومی weblog

وبلاگ تركيبى از دو كلمه web به معناى شبكه با استاندارد تحت وب ( منظور شبكه جهانى اينترنت www است) و log به معناى گزارش وقايع روزانه است.

وبلاگ محيطى است كه به فرد یا گروه اجازه مى دهد افكار، عقايد، يادداشت هاى شخصى، مقاله، عكس و خلاصه آنچه را كه دوست دارد ديگران بدانند، در اينترنت منتشر كنيد. در واقع، روزنامه كوچكى است كه شما خود سردبير آن هستيد. شما تصميم مى گيريد چه مطلبى در آن قرار دهيد، چه عكسى را براى بازديدكنندگان به نمايش بگذاريد يا خوانندگان را به چه مطالبى ارجاع (لينك) دهيد. به علاوه مى تواند تعداد خوانندگان شما را به شما بدهد و شما را از نظرات آنان آگاه سازد. شما به راحتى از قضاوت خوانندگان درباره مطالبتان آگاه مى شويد؛ همچنان كه سايرين نيز مى توانند اين داورى ها را ملاحظه كنند.

براى نوشتن يك وبلاگ به دانستن زبان برنامه نويسى يا آشنايى با نرم افزارهاى طراحى سايت نياز نداريد. سادگى كار از ويژگى هاى بارز وبلاگ است.

 

وبلاگ چه ويژگيهايي دارد ؟

- شخصي است ، هر كسي با ميل و علاقه خود مي تواند به انجام آن بپردازد و در نوشتن يا عدم نوشتن آن اجباري نيست

- محدوديتي در زمان نوشتن يا انتشار آن نيست و مستقيماً به نظر نويسنده يا نويسندگان آن بستگي دارد

- موضوعات آن متنوع است و هر شخص مي تواند متناسب به علاقه ، توانايي و دانش خود در هر زمينه اي كه تشخيص مي دهد به وبلاگ نويسي بپردازد

- چون شخصي است لذا هر كسي ميتواند در آن آزادانه به انتشار آراء و عقايد خود در هر زمينه اي كه بخواهد بپردازد

- وابسته به هيچ نهاد يا ارگان دولتي يا خصوصي نيست

پیشگام بزرگ، دیوید واینر، وبلاگ (Weblog) را چنین تعریف می كند:

شخصی است:

یعنی توسط یك فرد نوشته می شود، نه توسط یك سازمان؛ به همین دلیل یك شخصیت ویژه دارد. پیراسته و ویراسته هم نیست كه به همین علت جالب است.

روی اینترنت است :

یعنی كه جایی چاپ نمی شود، می توان آن را با هزینه بسیار كم، مرتباً روزآمد كرد، و برای خواندنش داشتن یك مرورگر كافی است.

منتشر می شود:

یعنی نوشته های خام طی یك روند اتوماتیك، در قالب های پیش ساخته ریخته می شود و بالقوه در دسترس همه قرار می گیرد.

بخشی از یك اجتماع است:

یعنی مربوط به دسته ای از افراد است كه علاقه مشتركی دارند و به خاطر آن به طور مجازی دور هم جمع شده اند.

وبلاگ تمام آن شش مشخصه موجود در اينترنت را يك جا دارد در حالي كه هر يك از ابزارهاي پيشين اينترنتي تنها بخشي از آن را با خود داشت.

 

اينترنت به خاطر شش مشخصه غيرقابل رقابت به تدريج به قويترين رسانه تبديل مي‌شود:

اول : امكان به لحظه نگاه داشتن مطالب و اطلاعات با كمترين هزينه

دوم : اعطاي حق انتخاب مطالب به مخاطبان، هم از نظر موضوع و هم از نظر زمان دسترسي و مطالعه

سوم : امكان به كارگيري شيوه‌هاي خودكار اطلاع رساني راجع به مطالب جديد

چهارم : تركيب تمام صورتهاي رسانهاي پيشين: متن، تصوير، موسيقي

پنجم : دو طرفه بودن ارتباط اينترنتي دربرقراري رابطه بين پديدآورندگان و مخاطبان به آسانترين شكل

ششم : بالاخره عدم وجود هر گونه محدوديت براي كنترل مطالب منتشره شده توسط نويسندگان

اگر دقت كنيم موفقيت در اجراي درست حتي يك مورد از اين عوامل براي موفقيت هر رسانه‌اي كافي است در حالي كه اينترنت اين همه را يك جا دارد. ...

وبلاگ‌ يك رسانه شخصی برای اعضای جامعه جهانی اينترنت است كه حق ارائه نظر را برای آنان ، بدون هيچ هزينه و امكاناتی فراهم می‌كند.

وبلاگ محیطی است که به افراد امکان می دهد تا نظرات، افکار و اندیشه هایشان، و هر آنچه در دل دارند، را به جهانیان ارایه دهند!

به عبارت ديگر، وبلاگ، يادداشت های شخصی و ناويراسته افراد عادی است كه به طور متناوب و به كمك ابزارهای خودكار روی اينترنت قرار می گيردو خوانندگانی از ميان يك مجموعه اجتماعی كه به طور مجازی به هم پيوسته اند، دارد.

وبلاگ بهتراست یا طراحی سایت ؟

این سوال بسیار برای ما پیش می آید که کدامیک برای ما بهتر است ؟ وبلاگنویسی یا طراحی سایت و داشتن یک وبسایت ؟!پ

درصورتیکه تنها میخواهید به نوشتن بپردازید و نیازی به سئو و دیده شدن در موتور های جستجو ، ندارید بهترین گزینه برای شما وبلاگ است ! اما اگر فراتر از یک وبلاگ فکر میکنید ، و میخواهید همه چیز را دردستان خود داشته باشید ، توصیه اکید ما داشتن یک وبسایت با طراحی سایت مناسب آن است . چراکه شما دریک سایت با طراحی سایت مناسب میتوانید میزان مخاطب بیشتری را جذب کنید و البته میزان اعتماد مخاطب به وبسایت ها بسیار بیشتر از وبلاگ هاست ! در آخر تصمیم باشماست !

طراحی سایت ، سئووبهینه سازی سایت خود را با سارین وب تجربه کنید .

دیدگاه ها

برای این نوشته تا کنون دیدگاهی ثبت نشده