تکنیک هایی که مشخص میکند طراحی سایت مردانه یا زنانه است ؟!

نویسنده :

ضحی بنام

۹۶/۱۲/۲۶

۱۱:۰۶

دید یک طراح زن به  طراحی سایت نسبت به دید یک طراح مرد به  طراحی سایت کاملا متفاوت است . اگر دوست دارید بدانید هرکدام چه دیدی به  طراحی سایت دارند. این مقاله از سارین را ازدست ندهید.  در ادامه همراه با  طراحی سایت باشید.
کاربران زن و مرد اغلب به وب سایت ها برای کسب تجربه های متفاوتی نگاه می کنند. نمای ظاهری سایت تان می تواند به طور مستقیم نظر یکی از جنس ها زن و مرد و یا هر دو را جلب نماید.
اما چگونه این امر را متوجه می شوید؟ ایده هایی درباره این که چگونه طراحی سایت را برای هر جنسیت نمایان سازیم، وجود دارد. در این مقاله ما این اصول و قواعد درباره تئوری طراحی سایت مخصوص مردان و یا زنان و یا هر دو را به شما معرفی خواهیم کرد.

تصاویر در  طراحی سایت 
اولین عامل طراحی که یک کاربر در طراحی سایت مشاهده می کند، تصاویر می باشند- مخصوصا تصاویری که شامل افراد واقعی باشد.این افراد چه شکلی می باشند؟
از نظر جمعیت شناسی و دموگرافیک، این احتمال وجود دارد که میانگین بازدیدکنندگان بزرگسال وب سایت ها بسیار شبیه افرادی باشند که در سایت وجود دارد. این امر به سن، نژاد، اندازه و حتی جنسیت کاربران ارتباط دارد.

اما چه می شود اگر تصاویر تان خیلی نمایانگر این میانگین بازدیدکنندگان بزرگسال نباشد؟ درباره وب سایتی فکر کنید که شامل تصاویر بی تحرک، چشم اندازه‌ها و یا کودکان باشد. این تصاویر برای جنسیت های مرد و زن به یک اندازه جذابیت دارد.
استثنای این قانون تصاویر مربوط به اندازه بسیار بزرگ و بیش از حد تصاویر می باشد. تصاویر زن و یا مرد جذاب بیشتر برای جنس مخالف قابل توجه می باشد، اما در هر صورت صرفه نظر از جنسیت می توانند در  طراحی سایت ها نیز بسیار جذاب و گیرا باشند.
نکاتی در این باره:

- کودکان، توله سگ ها و موارد بسیار کوچک و بامزه- زنانه
- ورزش و فعالیت- مردانه
- چشم اندازه هایی از گل ها و درختان- زنانه
- چشم اندازهای ناهموار و و پستی های زمین- مردانه
- غذا- زنانه
- لباس و کفش- زنانه
- ابزارها و وسایل الکترونیکی- مردانه

فونت ها در  طراحی سایت 
انتخاب فونت ها می تواند با توجه به جنس مرد و زن در  طراحی سایت ها به کار رود و می تواند به یک کدام از آن ها دلالت داشته باشد.
مهم ترین ملاحظات در  طراحی سایت ها زمانی که بحث جنسیت ها می شود، مواردی از جمله شیب خطوط، میزان فاصله در شکل یک حروف و جزئیات اضافه دیگر در فونت ها می باشد.
اکثر مردم برای آن که یک فونت، زنانه به نظر برسد از منحنی ها و شیب هایی استفاده می کنند، مانند فونت هایی از طبقه بند های CRUSIVE و SCRIPT. برخی ممکن است حتی یک قدم بیشتر پیش روند و حالات شیب داری نیز در سری فونت های زنانه ایجاد نمایند.
فاصله های بین شکل یک حرف می تواند به جنسیت نیز ارتباط داشته باشد. فاصله های باریک به نظر روشن تر و زنانه تر از فونت های کلفت و پهن می باشد. با استفاده از این تکنیک، یک طراح می تواند سبک های زنانه و مردانه را با یک مجموعه فونت ترکیب کرده و برای ساخت و ایجاد یک نوع فونت جدید استفاده نماید.
در نهایت، یک طراح باید واقعا به کوچک ترین بخش یک نوع فونت توجه داشته باشد. SERIS به نظر می رسد که به جنسیت مردانه ارتباط بیشتری دارد، اما SERIF با گوشه های گرد و منحنی دار، بیشتر به جنسیت خانم ها مربوط می شود.
فونت هایی با خطوط و دنبال دارهای مزین و تزئین شده، بیشتر نظر خانم ها را به خود جلب می نماید، مخصوصا وب سایت هایی که برای مجالس عروسی، مربوط به کودکان و نوزادان و صنایع دستی باشد. اما سبک فونت های سفت و سخت و با عرض زیاد بیشتر حالت مردانه را منعکس می سازند.

 یک طراح هم چنین باید درباره این که کلمات چه چیزی را بیان می نمایند، فکر کند. آیا این پیام با آن چه که در  طراحی سایت نمایان می باشد، مطابقت دارد؟

به تصاویر بالا نگاهی بی اندازید- انتخاب های بسیاری برای نمایش کلمات برای زنان و مردان وجود دارد. حتما متوجه منظورم من خواهید شد.

 رنگ ها در  طراحی سایت 
شما می توانید یک کتاب را درباره ارتباط رنگ ها با جنسیت مردانه و زنانه بنویسید. اکثر مردم با یک رنگ آبی رایج برای پسران و یک رنگ صورتی برای دختران شروع می کنند. اما ارتباط رنگ ها پیچیده تر از این مورد می باشد.
درک رنگ می تواند بر اساس جنسیت زن و مرد تغییر کند.
چگونه می فهمید که باید از کجا شروع کنید؟؟
درباره غلظت رنگ ها نیز در طراحی وب سایت خود فکر کنید.
رنگ های تیره تر حالت های عمیق تر و سنگین تری را القاء می کنند و بیشتر مردان را تحت تاثیر خود قرار می دهند- رنگ مشکی، آبی دریایی، سبزهای و قرمز های تیره، بنفش و نارنجی. اگر تصمیم گرفتید تا فونت سفید را در پیش زمینه رنگی نمایان سازید، باید این را بدانید که حالت مردانه ای را در  طراحی سایت خود ایجاد می کنید.
پاستل ها اساسا مربوط به زنان در نظر گرفته می شود. بنابراین هر رنگ دیگری که حالت مات دارد نیز در این راستا قرار می گیرد- صورتی ها، زرد ها و سبز ها و آبی ها همگی در این دسته موجود می باشند.

شما حتی می توانید درباره درک رنگ ها و تفاوت های آن ها میان جنسیت زن و مرد از یک مطالعه متعلق به HALLOCK به نام "COLOR PERCEPTIONS AROUND THE WORLD" بیشتر اطلاعات کسب کرده و آموزش ببینید. در چنین تحقیقاتی، رنگ های ارجح در میان مردان آبی، سبز و قرمز است و قهوه ای و بنفش در سطح پایین تری از علایق آن ها قرار می گیرد.

سه رنگ مورد علاقه زنان نیز آبی، بنفش و سبز است که رنگ نارنجی، قهوه ای در کمترین سطح علاقه در میان این جنسیت قرار دارد. در راس این یافته ها می توانیم دریابیم که چگونه رنگ بنفش در رده ای قرار می گیرد که بسیار متوجه زنان است، اما در مردان طرفداران کمی دارد. استفاده از رنگ هایی که برای جنسیت خاصی مورد توجه باشد، می تواند حالت طراحی سایت  را مشخص کند.

تن رنگ ها با حالت خنثی- بژ، زرد کم رنگ و سبز ها و یا آبی ها- کمتر جنسیت زن و مردی را به خود جلب می نماید. این رنگ ها می توانند در مابقی بخش‌ های طراحی به کار روند.

شکل ها در  طراحی سایت 
گوشه ها و لبه های سفت و سخت نشان دهنده اشکالی می باشند که بیشتر نظر مردان را به خود جلب می نماید- به مربع ها، مثلث ها و ذوزنقه ها فکر کنید. زوایای نود درجه نیز یک تکنیک و عامل بصری محبوب برای این جنسیت به شمار می رود.
اشکالی که مخالف موارد بالا باشند برای زنان جذاب تر می باشد. به منحنی ها و یا اشکال همراه با جزئیات و زوائد فکر کنید، مانند دایره ها، خطوط منحنی دار و یا الگوی های مشابه از این اشکال.
سبک شکل ها در طراحی سایتی که ابعاد بیشتری را در بر دارد در طبقه بندی زنان قرار می‌گیرد این در حالی است که اشکال مسطح، خالص و پایه بیشتر به مردان مربوط می شود. خطوط های سفت‌ و سخت و رنگ های تیره می توانند نشان دهنده حالت مردانه در طراحی وب سایت باشند، این در حالی است که خطوط و فاصله های باریک و روشن در شکل حروف می توانند نشان دهنده حس زنانه در  طراحی سایت  ها باشند.
نکاتی در این باره.

- گوشه ها و لبه های سفت و سخت- مردانه
- منحنی ها- زنانه
- مربع ها، مثلث ها- مردانه
- دایره های و قلب ها- زنانه

 نیاز به طراحی سایت دارید ؟ قبل از آن با شماره تلفن های بالای سایت تماس بگیرید و یا با مراجعه به صفحه تماس با ما شرکت درخواست مشاوره کنید . همچنین با رفتن به صفحه ثبت سفارش میتوانید سفارش خود را ثبت کرده تامشاورین سارین وب با شما تماس بگیرند . طراحی سایت ، سئو و بهینه سازی سایت خود را با سارین وب تجربه کنید .

دیدگاه ها

برای این نوشته تا کنون دیدگاهی ثبت نشده