حرکاتی که برروی تجربه کاربری تاثیر گذارند

نویسنده :

ضحی بنام

۹۶/۱۲/۲۶

۱۱:۱۴

به عنوان یک طراح سایت که کار  طراحی سایت انجام میدهد باید به تجربه کاربری و رفتارهایی که برروی آن تاثیر می گذارد آشنا باشید . درادامه همراه با  طراحی سایت باشیدتا این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.
به عنوان یک طراح معماری، من از انگشتانم برای حس کردن استفاده می کنم. من بافت ها و سطوح مختلفی را لمس می کنم و می دانم که هر کدام حالت متفاوتی را ایجاد می کند و این موضوع به فضای اطراف انگشتانم بسیار ارتباط دارد.
در طول سالیان عمرم، خاطرات زیادی را تجربه کردم، بدون این که حتی درباره آن ها فکر نمایم، این تجربیات توسط لمس کردن برخی موارد که احساس آشنایی برای من داشت، به وقوع پیوست. زمانی که یک ترک در یک کاسه چینی را احساس می کنم، انگشتانم را روی آن می کشم و یاد دوران کودکی ام می افتم که هم چنین ظرفی را با هم چنین ترکی داشتم. در این شرایط حتی می توانم اندکی دست پخت مادر برزگم را نیز حس نمایم.
"پوست یکی از قدیمی ترین و حساس ترین ارگان های بدن ما می باشد، اولین راه ارتباطی و احساسی ما محسوب می شود .... لمس می تواند مانند والدین گوش ها، چشم ها، بینی و زبان به حساب آید. این احساس می تواند در میان سایر حواس متفاوت در نظر گرفته شود و حقیقت این است که سالیان سال است که این حواس به عنوان مادر تمامی حواس بدن انسان دیده می شود. ASHLEY MONTAGU"
من می ترسم که این نوع تجربیات با ورود رابط های کاربری دیجتالی در زندگی ما، کمرنگ و کمرنگ تر شود. با وجود اینکه شیوع رابط های کاربری دیجیتالی بسیار در حال افزایش می باشد، به طور مستقیم در ما ظرفیت جذابیت های احساسی بالا می رود.
به طور روز افزون، انگشتان من تنها روی صفحه نمایش یک رابط کاربری شیشه ای حرکت می کند و در برخی شرایط حتی نیاز نیست که من با انگشتانم عملی را انجام دهم. در دنیای این روزها چه تعداد وظایفی وجود دارد که با حرکات انگشت انجام می پذیرد؟ من می گویم که تقریبا هیچ چیز. کیفیت حس لامسه که درباره آن صحبت می کنم، می تواند حس نوستالژی را به وجود بیاورد. یک کاسه ترک برداشته در 20 سال پیش نیازی ندارد که نرم افزار را با سخت افزار مطابقت دهد و یکپارچه نماید. بافت این کاسه و یا بشقاب تمام وزن آن را در بر دارد، زیرا مکانی است که باید محتواها داخل آن ریخته شود و این است واقعیت زندگی تمامی ما.
به عبارت دیگر، در این روزها و در این عصر، تکنولوژی به حدی رشد یافته است که به عنوان بخش پایه ای از زندگی ما محسوب می شود، به گونه ای که یک پارچه سازی نرم افزار و سخت افزار به صورت روز افزون پیش نیاز هر محصول سودمند دیجیتالی می باشد.
فکر می کنم این روز ها تنها مکانی که می توانید یک ساعت کوکی را قرار دهید، صفحه نمایش مجازی باشد که روی دیوار منعکس می شود، مانند تصویر بالا.
این روز ها دستگیره و کنترل اجاق گازها مربوط به گذشته می باشد و صفحات لمسی برای اجاق گاز ها وجود دارد.
موضوع پیچیده در این جا به این ترتیب است: بدون این که حس لمس کردن اشیاء را زیر پا بگذاریم، چگونه می توانیم در این زمینه موفق شوید؟

در PROJECT JACQUARD، صنعت نخ ریسی تکنولوژی در بر دارد که به ما اجازه می دهد تا پارچه لباس هایی که می خواهیم بپوشیم را انتخاب کنیم. در ویدئو زیر می توانید لباس های جدیدی را که به صورت هوشمند به تصویر کشیده شده است را مشاهده کنید و ببینید که صفحه نمایش لمسی برای کاربران چگونه به آن ها کمک می کند تا با انجام عملکرد های دیجیتالی، لباس های مورد علاقه شان را انتخاب نمایند.

به گفته STACEY HIGGINBOTHAM در این زمینه توجه کنید: "این ویدئو و یا این تکنولوژی ممکن است برای افرادی که دوست دارند تا دستان شان را با شلوار خود پاک کنند، خبر بدی باشد."

GOOGLE PROJECT SOLI در این زمینه نیز یک قدم پیش تر رفته است. در این جا هیچ سطح و یا صفحه نمایشی وجود ندارد تا کاربران با آن تعامل یابند- تمام چیزی که در این جا نیاز است دستان شما می باشد. این مورد یک سنسور تعاملی می باشد که از تکنولوژی رادار استفاده می کند، جایی که شما می توانید ابزارهای تان را بدون این که لمس کنید، کنترل نمایید. CRASTEN SCHWESIG که سرپرست طراحی PROJECTSOLI می باشد در این ویدئو تبلیغاتی می گوید: "دکمه ای را میان انگشت شصت و انگشت اشاره تان در نظر بگیرید و تصور نمایید، اما در واقع دکمه ای در آن جا وجود دارد، اما فشار دادن روی آن عملکرد واضحی است که واقعا عملی می شود." SOLI بسیار انعطاف پذیر می باشد، می تواند در هر مقایسی به کار رود و می تواند در هر اشیائی هر روزه مورد استفاده قرار گیرد.


همان طور که می توانید مشاهده کنید، این مشکلی نیست که تنها به صفحه نمایش های شیشه ای و یا به پارچه ای که می خواهیم در آینده انتخاب نماییم و یا هر چیزی دیگری ارتباط داشته باشد. تصور کنید که وارد دنیایی می شوید که اصلا نباید از حرکت لمسی استفاده کنید. با توجه به این که پوست یکی از ابزارهای ارتباطی قدیمی ما محسوب می شود، من در این دنیا و در این زمینه مقاومت های بسیاری در استفاده از حرکات لمسی مشاهده می کنم. سوال اصلی این است که چگونه اجازه می دهیم که تکنولوژی به زندگی ما تجاوز نماید؟

برخلاف موارد نام برده شده، محصولات بسیاری وجود دارد که سعی دارند تا حس لامسه را به تکنولوژی بی افزایند. PALETTE یکی از رابط های کاربری کنترلی می باشد که شامل تماس برقرار کردن، دکمه ها و یا اسلایدر ها می باشد که اجازه می دهد تا خلاقیت نیز با حرکات لمسی فیریکی عجین شود و بیشتر در دنیای دیجتالی نقش بی آفریند. باید این موضوع را بیان نمود که این روش هم برگشت پذیر و هم قابل پیشرفت کردن می باشد.

GOLDEN KRISHNA درباره این موارد در کتاب خود به نام "بهترین رابط کاربری آن است که بدون رابط کاربری باشد" به خوبی صحبت می کند. در این کتاب، او ما را با این سوال مواجه می کند که علاقه مان نسبت به صفحه نمایش ها و راه حل های موجود چگونه است. به عنوان مثال استفاده از اپلیکیشن های باز کننده درب را در نظر بگیرید، او در این باره به بحث می پردازد که شاید ما توسط علاقه ای که به صفحه نمایش ها داریم همه چیز را نادیده بگریم، در این صورت است که این گونه اپلیکیشن ها نمی توانند در زندگی ما پیشرفت آن چنانی داشته باشند.

ما رابط های کاربری را برای حرکات لمسی در هر زمانی  طراحی سایت  می کنیم، اما به ندرت تجربه کاربری از حرکات لامسه را ارزیابی می نماییم. آینده تجربه کاربری به حس لامسه بیشتر بستگی دارد تا صفحه نمایش های شیشه ای غول پیکر. این را به یاد داشته باشید که با تمام این اوصاف ممکن است به زودی صفحه نمایش های لمسی دیگر یک مورد قدیمی به نظر برسند و همه رابط های کاربری بدون حس لامسه کار کنند.

 نیاز به طراحی سایت دارید ؟ قبل از آن با شماره تلفن های بالای سایت تماس بگیرید و یا با مراجعه به صفحه تماس با ما شرکت درخواست مشاوره کنید . همچنین با رفتن به صفحه ثبت سفارش میتوانید سفارش خود را ثبت کرده تامشاورین سارین وب با شما تماس بگیرند . طراحی سایت ، سئو و بهینه سازی سایت خود را با سارن وب تجربه کد .

دیدگاه ها

برای این نوشته تا کنون دیدگاهی ثبت نشده