رابطه طراحی سایت با ذهن کوتاه مدت انسان ها

نویسنده :

ضحی بنام

۹۶/۱۲/۲۶

۱۱:۱۷

انسان ها اکثرا چیزهایی که میبنند را به خاطر نمیسپارند و به زودی از یاد میبرند . این فرصت بسیار خوبی برای  طراحی سایت  است . در ادامه همراه با  طراحی سایت همراه باشید.
انسان ها به طور چشمگیری در شکار کرن ماموت های پشمالو مهارت داشتند. اجداد ما در زمینه منقرض کردن مگا فونا در استرالیا و شمال آمریکا توسط سلاح های سنگی و سنگین، بسیار موفقیت آمیز عمل کردند.
خیلی از مهارت ها که به استفاده از کامپیوتر ها نیاز دارد، در کشتن ماموت ها به کمک ما نمی آیند. این مهارت های وابسته به کامپیوتر نیاز دارد تا کد ها و یا داده هایی را از یک صفحه به صفحه دیگری در خاطر داشته باشیم. واضح است که بیشتر مردم در این زمینه، مهارت بسیار عالی ندارند، زیرا این موارد چیزی نیست که بخواهند برای حیات و زندگی خود با آن ها رو به رو شده و مجبور باشند فرا بگیرند.
ساختار مغز و ذهن انسان های امروزی درست شبیه انسان های ده هزار سال پیش می باشد. به طور مثال، من فکر کردم که برای مقاله جدید مان که درباره "چگونه روانشناسی دستورالعمل های کاربردی طراحی وب سایت را توجیه می کند" تیتری را تحت عنوان "طراحی کردن وب سایت برای انسان های نخستین" استفاده نمایم. در هر صورت، انجام این کار باعث می شد تا دستورالعمل نوشتن محتوای وب سایت را زیر سوال ببرم، زیرا مشخص نبود که مقاله درباره چه چیزی می باشد.

در عوض، ما این تیتر را به کار بردیم: "کاربردی بودن وب سایت و ذهن انسان: مشتریان وب سایت تان چگونه فکر می کنند".

اگر از تیتر اولی استفاده می کردم، حافظه طولانی مدت تان را با استفاده از کلمه "انسان های نخستین" بیدار می نمودم- زیرا بارها و بارها فیلم های زیادی را در این باره دیده اید. این جمله به هیچ وجه مواردی را درباره ارزش های تجاری یک وب سایت در ذهن تان فعال نمی کند. در مقایسه، تیتر دومی شامل کلمه ای به نام "مشتریان وب سایت " بود که دقیقا می توانست به گونه ای مناسب حافظه تان را بیدار نماید و کلیک هایی را از جانب شما باعث شود و مطمئنا باعث می شد تا شما به تجارت و یا ارزش های تجاری وب سایت ها فکر کنید.

  طراحی سایت براساس ذهنیت کاربران

انسان در به خاطر سپاری اطلاعات در حافظه کوتاه مدت خود بسیار ضعف و محدودیت دارد.  برای مثال، حافظه کوتاه مدت تنها 7 داده مختلف را در آن واحد در خود نگاه می دارد و ذهن شما بعد از 20  ثانیه این داده ه را نیز از یاد می برد.

 شاید این تصور غلط به وجود بیاید که منو ها موجود در سایت ها تنها باید دارای 7 گزینه باشند. اگر در طراحی وب سایت خود نیاز به گزینه های بیشتری در منو دارید، اشکالی ندارد، زیرا کاربران نمی خواهند این گزینه ها را حفظ نمایند. ایده کلی ساخت یک منو در طراحی سایت بر اساس شناختن گزینه های آن است نه به خاطر سپردن آن ها، به این معنا که کاربر باید گزینه های موجود در منو را درک کند نه این که به خاطر خود بسپارد. در طراحی منو مشکلات کاربردی دیگری نیز وجود دارد، اما چیزی که واضح می باشد این است که منوهای کوتاه تر، برای مرور کردن راحت تر می باشند. اما اگر منو را در طراحی سایت خود بیش از حد کوتا و خلاصه بسازید، انتخاب ها و یا گزینه های موجود در منو، غیر قابل درک و مبهم می شوند.

بر اساس محدودیت های ذهن انسان، در این جا برای طراحی کردن وب سایت ها، دستورالعمل هایی را برای تان آماده کرده ایم:

- زمان پاسخگویی باید به اندازه ای سریع باشد که کاربر آن چه که در مرحله قبل انجام داده است را از یاد نبرد.
- تغییر رنگ لینک های بازدید شده برای آن که کاربر به یاد بیاورد چه لینک هایی را مشاهده کرده و چه لینک هایی را مشاهده نکرده است.
- ساده کردن مقایسه محصولات. برجسته کردن تفاوت های میان دو گروه بندی در صفحات وب سایت. اگر قرار باشد تا کاربران برای مقایسه دو محصول مدام به صفحات عقب و جلو در وب سایت حرکت کنند، مطمئنا گیج و سردرگم خواهند شد.
- به جای این که از کاربران بخواهید تا کد های تخفیفی را به خاطر بسپارند، از طریق خبرنامه ایمیل وب سایت این کد را برای آن ها ارسال کنید و یا می توانید به طور اتوماتیک آن کد را در صفحه پرداخت برای کاربران نمایان سازید. این امر دو مزیت دارد:
- کامپیوتر وظیفه نگه داشتن این کد و جایگذاری آن در زمان مناسب را بر عهده می گیرد نه کاربر.
- فیلد "کد تخفیفی خود را در این جا وارد کنید" در وب سایت ها دیگر دیده نخواهد شد، زیرا این فیلد ها می توانند کسانی که دارای این کوپن نیستند را دچار سوء تفاهم کند.
- باید دستورالعمل ها و راهنمایی هایی را هر زمان کاربر نیاز دارد در وب سایت مشخص سازید. به این ترتیب راحت تر می توانید در یاد آوری مراحل قبل و اجرای عملکرد به کاربران کمک نمایید.

تفاوت های افراد

در این میان استثناهایی نیز دیده می شود، تنها 4 درصد از جمعیت کل جهان حافظه بسیار عالی  و قدرتمند در به خاطر سپردن داده ها و یا عملکرد های خود دارند. همه دوست دارند جزو این 4 درصد باشند، اما متاسفانه این یک ماهیت ذاتی می باشد که اکتسابی نیست.

شاید این افراد نخبه به جای 7 داده مختلف بتوانند 9 داده مختلف را در آن واحد به خاطر بسپارند. این میزان خیلی هم چشمگیر نمی باشد اما باعث می شود تا فرد در تعامل با یک وب سایتی که از کاربران خود می خواهد تا مواردی را به خاطر بسپارد، صبر بیشتری داشته باشد.

اما ما به طور کلی روی آن 96 درصد از جمعیتی که در زمینه به خاطر سپاری داده ها کند و ضعیف عمل می کنند، متمرکز می باشیم. اگر کاربران گمان کنند که در ارتباط و یا تعامل با وب سایت شما بسیار ذهن خود را در گیر کرده اند و ذهن شان دیگر آن ها یاری نمی کند، احساس خستگی کرده و از وب سایت تان خارج می شوند.

 نیاز به طراحی سایت دارید ؟ قبل از آن با شماره تلفن های بالای سایت تماس بگیرید و یا با مراجعه به صفحه تماس با ما شرکت درخواست مشاوره کنید . همچنین با رفتن به صفحه ثبت سفارش میتوانید سفارش خود را ثبت کرده تامشاورین سارین وب با شما تماس بگیرند . طراحی سایت ، سئو و بهینه سازی سایت خود را با سارن وب تجربه کنید .

دیدگاه ها

برای این نوشته تا کنون دیدگاهی ثبت نشده