نرم افزار های اپن سورس چی هستند و به چه کاری می آیند ؟

نویسنده :

ضحی بنام

۹۶/۰۴/۲۰

۰۹:۳۵

اگر شما هم دوست دارید تا با معانی اپن سورس و سیستم های متن باز آشنا شوید . این مطلب را از دست ندهید . در ادامه همراه با سارین وب باشید .

ترجمه ، فرآیندى است که در آن کد برنامه هاى نوشته شده توسط برنامه نویسان که از آنان به عنوان کد اولیه ( Source Code ) یاد مى شود ، پس از استفاده از برنامه هاى خاصى موسوم به کامپایلرها به بگونه اى ترجمه مى شوند که توسط کامپیوتر قادر درک باشند .


اعمال تغییرات دلخواه در اکثر برنامه هاى ترجمه شده ، امرى بسیار مشکل و گاها غیر ممکن است . اکثر تولید کنندگان نرم افزار از ویژگى فوق به منظور صیانت و حفاظت از کدهاى نوشته شده ، استفاده مى نمایند .


نرم افزارهاى Open Source نقطه مقابل رویکرد فوق مى باشند . در اینگونه نرم افزارها علاوه بر نسخه ترجمه شده ، کد اولیه نیز در اختیار متقاضیان قرار مى گیرد.بدین ترتیب امکان اعمال تغییرات و یا سفارشى نمودن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان ، فراهم مى گردد . افرادیکه از ایده Open Source حمایت مى نمایند بر این اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصى که علاقه مند به تغییر کد اولیه مى باشند ، امکان استفاده مفیدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطاء در آنان، کاهش خواهد یافت .

 

اشکالاتی که در نرم افزار به دلیل همخوانی با انواع بروزرها و انواع سیستم عامل ها و زبانهای برنامه نویسی بوجود میاید بر کسی پوشیده نیست (مشکلات امنیتی ، مشکلات ساختاری ، از کار افتادن امکاناتی که ارتباط مستقیم با میل سرور یا هر نرم افزار جانبی دیگری دارد و ...)  وقتی نرم افزاری برای استفاده بصورت رایگان در اختیار شما قرار میگیرد حال شما یک شرکت طراحی سایت یا ارائه دهنده خدمات نرم افزار باشید یا یک کاربر که آنرا برای استفاده دانلود و نصب کرده باشد ، امکان دانلود رایگان نرم افزار نیز برای هکر ها وجود خواهد داشت .هکر میتواند براحتی یک نرم افزار با سورس باز را به دلیل آگاهی از ضعف های نسخه نسب شده مورد حمله قرار دهد .

 

 

مشکلات ساختاری نرم افزار سورس باز :  ممکن است طی سال نسخه های متعددی از سیستم عامل ها روانه بازار شود ، همین امر موجب بروز یک نا هماهنگی بین نسخه نرم افزار سورس باز شما و بستر نصب نرم افزار خواهد شد .

 

قبول مسئولیت :
برخی از شرکتهای طراحی سایت به دلیل نا آگاهی متقاضیان گاها از این امر سوء استفاده میکنند و نرم افزار سورس باز را به جای نرم افزاری که ادعا برنامه نویسی آن شده است میفروشند . ممکن است برای اینکار هزینه ای اندک و یا گاها هزینه زیاد هم دریافت کنند . در صورتیکه مشکلی سایت طراحی شده یا نرم افزار راه اندازی شده بوجود بیاید امکان رفع اشکال از طرف این شرکتها وجود نداشته و سایر شرکتهای طراحی سایت هم تنها پیشنهادشان برای مشتری طراحی از نو یا راه اندازی از نو  خواهد بود .

آیا اپن سورس بودن در وب و طراحی سایت هم وجود دارد ؟

سیستم هایی مانند وردپرس ،جوملا و دروپال از این گونه سیستم ها هستند . این سیستم های مدیریت محتوا بدون نیاز به پرداخت لایسنس یا حق استفاده ، هرکسی به سلیه خودش میتواند از آنها استفاده نموده و یا حتی در سورس انها دستکاری هایی را انجام دهد .


برای طراحی سایت حرفه ای و سئو  وبهینه سازی با سارین وب در ارتباط باشید .

 

دیدگاه ها

برای این نوشته تا کنون دیدگاهی ثبت نشده