Mobile-App-Designs

تفاوت میان اپ ها را نمیدانید ؟ این مقاله را ازدست ندهید

نویسنده :

ضحی بنام

۹۶/۰۲/۰۷

۱۱:۵۵

در زمینه گوشی همراه، شما مطمئنا اپلیکیشن های معمولی و یا اپلیکیشن های تحت وب و حتی اپلیکیشن های ترکیبی را دیده و شنیده اید. چه تفاوتی میان این سه مورد وجود دارد؟ با سارین وب همراه باشید .

 

اپ های معمولی در موبایل  :

این اپلیکیشن ها در گوشی های همراه وجود دارند و توسط آیکون هایی، در صفحه اول این ابزارها نمایان می شوند. اپلیکیشن های معمولی توسط App Store مانند Google Play و یا Apple App Store قابل دسترس بوده و نصب می شوند. این برنامه ها به طور چشمگیری تنها برای یک سیستم عامل برنامه (یک گوشی همراه) برنامه نویسی می شوند و می توانند به ویژگی و امکانات آن دسترسی داشته باشند- این اپلیکیشن ها می توانند از دوربین، GPS، شتاب سنج، قطب نما، لیست مخاطبین و غیره گوشی همراه مورد نظر استفاده نمایند. در این اپلیکیشن ها هم چنین نیاز به اجرای حرکات لمسی می باشد. اپلیکیشن های معمولی گوشی همراه می توانند توسط سیستم اطلاع رسانی خود گوشی و به صورت آفلاین کار کنند.

 

اپ های تحت وب یا وب ویو :

اپلیکیشن های تحت وب در واقع اپلیکیشن نیستند؛ آن ها در حقیقت وب سایت می باشند و در بیشتر مواقع مانند یک نرم افزار و یا اپلیکیشن به نظر می آیند. آن ها توسط مرورگرها اجرا شده و با HTML5 برنامه نویسی می شوند. کاربران می توانند در وهله اول مانند دسترسی به هر وب سایت دیگری، به این اپلیکیشن های تحت وب نیز دسترسی داشته باشند. برای این کار: کاربران URL بخصوصی را جستجو کرده و با گزینه "نصب" در صفحه اول وب سایت رو به رو می شوند.

اپلیکیشن های تحت وب زمانی که HTML5 وارد بازار شد، بسیار محبوب شدند و مردم دریافتند که این برنامه ها دارای عملکردهای پایه ای مانند سایر وب سایت ها در مرورگرها می باشند. این روزها، از جایی که در ساخت و طراحی وب سایت های بسیاری از HTML5 استفاده می شود، فرق میان اپلیکیشن های تحت وب و صفحات سایت معمولی واقعا خیلی قابل توجه نمی باشد.

اپ های ترکیبی :

اپلیکیشن های ترکیبی از اپلیکیشن های معمولی و تحت وب به طور هم زمان به کار برده است. به همین دلیل برخی مردم این مورد را با اپلیکیشن های تحت وب سایت اشتباه می گیرند. این اپلیکیشن ها مانند دیگر انواع اپلیکیشن های معمولی، در APP STORE وجود دارند و می توانند ویژگی های آن ها را داشته باشند. در اپلیکیشن های ترکیبی مانند اپلیکیشن های تحت وب، از HTML استفاده می شود که به این وسیله می توانند در مرورگرها نمایان شوند.

اغلب، شرکت ها از اپلیکیشن های ترکیبی برای پوشش دهی بیشتر صفحات وب سایت خود استفاده می نمایند؛ به این روش، انتظار می رود که باز هم این اپلیکیشن ها در APP STORE وجود داشته باشند.

 

کدام بهترین انتخاب است  ؟

هر کدام از این اپلیکیشن ها دارای مزیت ها و مضرات خود می باشند که سعی نمودم در این مقاله به آن ها اشاره ای داشته باشم. حال بیایید به طور خلاصه به برخی از آن ها بپردازیم :

ویژگی ها و امکانات موجود در گوشی های همراه : اگر چه اپلیکیشن های تحت وب نمی توانند دارای این مزیت باشند، اما اپلیکیشن های معمولی (و اجزای مشابه در اپلیکیشن های ترکیبی) می توانند به تمام امکانات ویژه و ساده گوشی همراه دسترسی داشته باشند، شامل GPS، دوربین، حرکات لمسی و اعلانات.

عملکرد در زمان آفلاین : زمانی که نیازی به اتصال اینترنت ندارید، اپلیکیشن های معمولی بسیار عالی عمل می کنند. کش های موجود در مرورگرها نیز به صورت HTML5 می باشند و می توانند به صورت آفلاین عمل کنند، اما نسبت به اپلیکیشن های معمولی محدود تر می باشند.

دستیابی و قابل رویت بودن : اپلیکیشن های تحت وب نسبت به سایر اپلیکیشن ها بیشتر در دسترس می باشند و از این نظر بسیار حائز اهمیت هستند.

سرعت: اپلیکیشن های معمولی در زمینه سرعت بر سایر اپلیکیشن ها تسلط می یابد. در سال 2012 MARK ZURKERBERG اظهار می دارد که بزرگترین اشتباه فیس بوک این است که به عنوان یک وب سایت در گوشی های همراه ظاهر می شود، نه به عنوان یک اپلیکیشن معمولی.

نصب : نصب یک اپلیکیشن ترکیبی و یا معمولی برای کاربران یک عذاب است: مردم در صورتی که با هزینه تعاملات این برنامه ها مشکلی نداشته باشند، تمایل دارند تا آن ها را نصب نمایند. اپلیکیشن های تحت وب نیز نیازمند ساخت بوک مارک در صفحه HOME می باشند: این پروسه در حالی که آسان تر از دانلود یک اپلیکیشن جدید از APP STORE می باشد، اما برای کاربران خیلی هم آشنا نیست، زیرا مردم از بوک مارک ها به وفور در گوشی های همراه خود به کار نمی برند.

نگه داری: نگه داری یک اپلیکیشن معمولی می تواند نه تنها برای کاربران بلکه برای خود برنامه نویسان نیز مشکل می باشد، زیرا این برنامه ها در سیستم عامل های مختلف مطابقت نمی یابند و همان گونه که در ابتدای این مقاله توضیح داده ایم، اپلیکیشن های معمولی تنها منحصر به یک سیستم عامل می باشند. اما، نگه داری یک اپلیکیشن تحت وب و یا اپلیکیشن ترکیبی می تواند به سادگی نگه داری یک صفحه وب سایت باشد و هر زمان که کاربر نیاز داشت، امکان پذیر می باشد.

محدودیت های محتوایی، پروسه های مجاز و هزینه ها: امکان دارد در استفاده از برخی اپلیکیشن ها با محدودیت های محتواهایی و هزینه های مالی و صرف زمان زیادی مواجه شوید. اپلیکیشن های معمولی و ترکیبی باید پروسه های مجوز داری را پشت سر بگذرانند و در ساخت محتوا ها، محدودیت هایی دارند که در APP STORE به وضوح می توانید مشاهده کنید، این در حالی است که استفاده از وب سایت ها برای تمامی افراد رایگان می باشد. خرید اشتراک نامه هایی برای اپلیکیشن های موجود در IOS نیز به این معنا می باشند که 30 درصد از این هزینه های دریافتی بابت اشتراک نامه ها برای شرکت APPLE می باشد و بخش اعظم آن به منتشر کنندگان این اپلیکیشن ها تعلق دارد.

هزینه های برنامه نویسی اپلیکیشن ها: برنامه نویسی اپپلیکیشن های تحت وب سایت و یا ترکیبی به مراتب آسان تر از باقی اپلیکیشن ها می باشد، زیرا  به مهارت هایی نیاز دارد که هر برنامه نویس و یا طراحی وب سایت و یا اپلیکیشنی دارا می باشد. اما برنامه نویسی اپلیکیشن های معمولی بسیار هزینه های بیشتری می طلبد و نیاز به مهارت های خاصی دارد. اما به عبارت دیگر، HTML5 یک مورد جدید می باشد و مانند برنامه نویسی اپلیکیشن های ترکیبی و تحت وب، درک آن ها می تواند بسیار ساده باشد.

رابط های کاربری: این مورد شاید آخرین تفاوتی باشد که در این مقاله برای تان بیان می کنیم، اما مطمئنا اخرین گزینه نمی باشد، اگر یکی از ترجیحات و اهداف شما این است که تجربه کاربری را از سیستم عامل اجرای اپلیکیشن خود مهیا سازید، اپلیکیشن های معمولی بسیار در این زمینه موفق عمل می کنند. البته این موارد به این معنی نیست که شما با اپلیکیشن ترکیبی و یا تحت وب نمی توانید تجربه کاربری بهینه ای را به وجود آورید، بلکه به این معنا می باشد که اپلیکیشن های معمولی داری موارد بصری و گرافیک های بیشتر و بهتری می باشند که بسیار جدید و شگفت انگیز نمایان می شوند که این امر در وب سایت های گوشی همراه با محدودیت هایی مواجه است که بارها در مقالات پیشین درباره آن ها صحبت نمودیم.

 

جهت طراحی اپلیکیشن حرفه ای با تیم سارین وب در ارتباط باشید .

دیدگاه ها

برای این نوشته تا کنون دیدگاهی ثبت نشده